Jak przygotować się do zakupu pierwszego mieszkania/domu?

zakup pierwszego domu

Zakup pierwszej nieruchomości to wyjątkowy moment w życiu każdego człowieka. Niezależnie od tego, czy chcesz zyskać większą niezależność i zamieszkać samotnie, czy też szukasz domu dla całej rodziny, wybór idealnej nieruchomości wymaga odpowiedniego przygotowania.

Określ swoje podstawowe potrzeby

Kupując pierwszą nieruchomość, musisz zadać kilka kluczowych pytań, które pomogą Ci zrozumieć, co jest najważniejsze dla Ciebie i Twojej rodziny.

  • Szukasz domu jednorodzinnego czy mieszkania?
  • Interesuje Cię inwestycja z rynku pierwotnego (od dewelopera) czy z rynku wtórnego?
  • Jakiej wielkości nieruchomości potrzebujesz? (ile sypialni, łazienek, jaki metraż)
  • Która lokalizacja jest dla Ciebie odpowiednia? (weź pod uwagę pod uwagę takie czynniki, jak bliskość do pracy, szkół, obiektów opieki zdrowotnej, transportu publicznego i terenów rekreacyjnych)
  • Co uważasz za niezbędne? (miejsca parkingowe, garaż, wykorzystanie źródeł energii odnawialnej itp.)
  • Jaki jest termin oddania inwestycji deweloperskiej?

Ustal swój budżet i metody finansowania zakupu

Warto wziąć pod uwagę całkowity miesięczny lub roczny dochód, który można przeznaczyć na zakup nieruchomości. Ten krok określa Twój limit finansowy i pomaga skoncentrować się na realnych opcjach zapłaty. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup nieruchomości za gotówkę, aby nie płacić odsetek i nie nadszarpywać budżetu ratami. Jest to jednak inwestycja o dużej wartości, więc większość osób nie dysponuje kwotą niezbędną do dokonania zakupu w ten sposób. Jednym z najczęstszych sposobów finansowania zakupu domu lub mieszkania jest kredyt hipoteczny. W takim przypadku bank pożycza większą część całkowitej wartości nieruchomości i umożliwia kupującemu zwrot tej kwoty w ratach.

Sprawdź oferty nieruchomości w interesującej okolicy

Poznaj miejsce, w którym zamierzasz mieszkać i odwiedzając je, upewnij się, że dobrze odpowiada wszystkim Twoim potrzebom. Jeśli jest to nieruchomość z rynku pierwotnego, tak jak nasze domy jednorodzinne na Śląsku, możesz umówić się z nami na spotkanie i sprawdzić, co oferujemy w ramach zakupu. Na przykład nowoczesne Osiedle Jastrząbka niedaleko jeziora Żywieckiego to domy oddawane w stanie deweloperskim ze stolarką okienną, drzwiową, bramami garażowymi, wszystkimi instalacjami i z estetycznie wykończoną elewacją zewnętrzną.

Szukasz na Śląsku nieruchomości ze swoich marzeń? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą domów jednorodzinnych na Osiedlu Jastrząbka. Skontaktuj się z nami, a opowiemy Ci o szczegółach projektu i wszystkich dostępnych rozwiązaniach, które pomogą Ci jeszcze bardziej dopasować przyszły dom do Twoich wymagań.