Mieszkanie w bloku czy dom jednorodzinny?

dom czy mieszkanie

Co będzie lepszą inwestycją? Mieszkanie w bloku, czy może dom jednorodzinny? Oba warianty mają swoich zwolenników i przeciwników. Wydaje się, że spór ten nigdy nie zostanie jednoznacznie rozstrzygnięty. Zarówno mieszkania w blokach, jak i domy jednorodzinne mają swoje niezaprzeczalne zalety i wady. Sprawdźmy, co przemawia za mieszkaniem, a w jakich aspektach wygrywa dom.

Zalety i wady mieszkania w bloku

Biorąc pod uwagę obecne realia rynkowe, najważniejszą zaletą mieszkań jest ich dostępność. Za mieszkaniem może przemawiać również jego lokalizacja. Nowe inwestycje często powstają w centrach miast lub ich pobliżu. Przy osiedlach rozwija się niezbędna infrastruktura. Stąd też bliżej do pracy lub do szkoły. Kolejnym atutem bloku jest to, że wystarczy zamknąć drzwi i można na dłużej wyjechać. Dom dużo trudniej zostawić na dłuższy czas.

Do podstawowych minusów mieszkań w bloku należą m.in.: ryzyko posiadania nieprzyjemnych i głośnych sąsiadów, mniejsza intymność, hałas dochodzący z części wspólnych lub z innych mieszkań, bałagan w częściach wspólnych czy też potencjalne konflikty sąsiedzkie. Same mieszkania mają również mniejszy metraż od standardowych domów jednorodzinnych.

Dlaczego wybrać dom jednorodzinny?

Domy jednorodzinne również mają swoich zwolenników. To wybór dla osób, które cenią sobie większy komfort i niezależność. Dom daje większą przestrzeń oraz intymność. Nie musimy z nikim dzielić części wspólnej, np. klatki schodowej. To od nas zależy, jaki porządek będzie panował w domu i jak będziemy spędzali wolny czas. Nowoczesne nieruchomości są coraz oszczędniejsze w eksploatacji, dzięki czemu różnica pomiędzy mieszkaniem a domem zaciera się.

Za tym drugim przemawia również posiadanie ogródka, gdzie można zaaranżować swoją przestrzeń wypoczynkową. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób myśli o ucieczce z miasta i znalezieniu wyjątkowego domu na przedmieściach. W okolicach Bielska-Białej oferujemy kameralne osiedle domów jednorodzinnych. To Osiedle Jastrząbka. Zapraszamy do odkrycia jego potencjału oraz korzyści związanych z mieszkaniem w domu jednorodzinnym.